Informace
Příčiny křečových žil
Ke správné funkci žilního systému je třeba dokonalá souhra mechanických vlastností žil a všech podpůrných mechanismů. Většina viditelných křečových žil dolních končetin je důsledkem nedostatečné funkce povrchového systému a systému perforátorů.
Iniciátor změn je zpětný žilní tok. Na počátku všeho je porucha pevnosti žilní stěny. Vlivem tlaku krve se úseky s oslabenou stěnou rozšiřují. Tím dochází k poruše funkce žilních chlopní. V rozšířených žilách chlopně nedomykají, a nemohou tak plnit svoji úlohu „ventilu“ bránícího zpětnému toku krve (refluxu). Krev se hromadí a zvyšuje dále tlak na žilní stěnu. Vznikají první obtíže i viditelné změny. Tento stav se označuje jako žilní nedostatečnost. Nedomykající chlopně povrchového žilního systému propouštějí krev zpět. Žíla se přetlakem rozšiřuje a natahuje. Získává typický vinutý průběh. Stejně tak poškozené chlopně perforátorů propouštějí krev zpět do povrchového žilního systému a přetěžují jej, v dolních partiích bérce tlakem na kůže způsobuje „žilní ekzém“ a bércový vřed.
Přesnou příčinu dosud neznáme. Podařilo se vysledovat několik tzv. rizikových faktorů. Méněcennost žilní stěny je pravděpodobně vrozená a dědičná. Vyplývá to ze zjištění, že varixy mají obvykle rodinný výskyt. K jejich rozvoji přispívají
- hormonální změny
- vysoký krevní tlak
- obezita
- dlouhodobé stání a sezení, statická zátěž
- zánět
Žilní nedostatečnost a kompresivní léčba
K základním způsobům jak snížit zatížení žilního systému a zmírnit obtíže nemocného patří:
- uložení končetin do zvýšené polohy
- aplikace chladu
- aplikace krémů a gelů lokálně působících na žilní systém
- komprese
Základem klasických léčebných postupů křečových žil je právě podpora žilního systému kompresí (stlačením). Tu zajišťují:
- obinadla
- kompresivní punčochy
Jejich pravidelné a důsledné nošení zmírní bolesti a zabrání dalšímu rozšiřování žil. Již vzniklé varixy však neodstraní. Cílem kompresní terapie je urychlit odtok žilní krve a lymfy z dolních končetin, snížit žilní přetlak a prosakování žilní stěny, a tím zamezit otokům. Punčochy užívané v léčbě křečových žil musí splňovat určité požadavky. Musí působit na jednotlivé části končetiny konkrétními tlaky. Jen v tom případě poskytují oporu žilnímu systému. K nejpoužívanějším patří tzv. punčochy II. kompresní třídy, u mízního otoku mohou se použit kompresivní punčochy III i IV kompresní třídy.
Většina lidí si po vyslovení slova „punčocha“ vybaví nevzhledné hnědé návleky hyzdící končetiny. Ani zdaleka tomu tak být nemusí. Kromě klasických, základních punčoch hrazených z prostředků zdravotního pojištění je v současnosti k dispozici již celá řada speciálních punčoch různých délek, vzorů a barev, které uspokojí i toho nejnáročnějšího nositele. Při tom splňují všechny předpoklady léčebného a preventivního účinku.
Pacientům s menší tělesnou silou, obezitou nebo omezenou hybností jsou k dispozici speciální pomůcky pro navlékání kompresních punčoch
Léčba křečových žil
- Kompresivní terapie je základem klasických léčebných postupů
- Farmakologická léčba, cílem které je zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit, nebo alespoň zmírnit průvodní obtíže
- Sklerotizace metliček a drobných žilek při které lékař pomocí jehly a injekční stříkačky aplikuje do rozšířených žil látku, která vyvolá místní chemické poškození a zánět.
- Chirurgická endovaskulární vysokoenergetická léčba, kdy do povrchového žilního kmene zavedena speciální sonda vysílající laserové záření nebo bipolární radiofrekvenční proud (RFA). naše ambulance nepoužívá.
- Chirurgická endovaskulární moderní metoda mechano-chemické ablace velké nebo malé safény pomocí systému ClariVein, USA – výkon v lokální anestezií bez nutnosti hospitalizace, plná zátěž po 48 hod.
- Chirurgická klasická metoda – ošetření třísla ( crossectomie) limitovaný nebo invaginační stripping (odstranění žily stripperem) a odstranění žil bérce speciální nástrojem – Varadiho háčkem.
- Miniflebectomie – metoda při které v lokální anestézií z 2-3mm vstupu speciálním nástrojem (Varadiho háček) se odstraní povrchové retikulární žily
Sklerotizace
Metličky a drobné žilky lze léčit tzv. sklerotizací. Při ní lékař pomocí jehly a injekční stříkačky aplikuje do rozšířených žil látku, která vyvolá místní chemické poškození a zánět. Jeho následkem dojde ke slepení žilních stěn a uzavření varixu.
Po aplikaci následuje přiložení kompresivní bandáže. Ta by měla být přiložena několik týdnů. Přesná doba se liší podle nálezu, ale i podle zvyklostí pracoviště.
Pěnová sklerotizace – foam
Aplikace sklerotizačního roztoku ve formě pěny, kdy za stejných koncentrací ošetří se větší objem postižených žil. Je prováděna pod ultrazvukovou kontrolou, nutno použit kvalitní UZ přístroj a mít dostatečné zkušenosti.
Ke sklerotizaci je nutno mít kompresivní punčochy
Tipy:
- punčochy před použitím vyprat dle přiloženého letáčku v krabičce od punčoch
- punčochy je NUTNÉ před sklerotizací naučit se oblékat. Před sklerotizací je vhodné nové punčochy nosit /trochu povolí/
- před sklerotizací nemazat nohy tělovým mlékem, taktéž při nošení punčoch není vhodné v místě silikonového lemu nohy mazat - na mastnou kůži nepřilne silikonový proužek a punčochy pak nedrží
- pokud je silikonový proužek mastný, lze jej odmastit lihem nebo liho-benzínem